آیا پراید ایمن است؟!

اگر این تصور را داری که   پراید از کره آمده است خیلی در اشتباه هستید اگر کمی اطلاعات مربوط به خودرو ی شما زیاد است  و فکر می کنید پراید در شرکت فورد تولید می شده کمی به حقیقت نزدیک شده اید ولی باز این همه آن چه که وجود دارد ینی حقیقت  نیست.
امین آزاد : خیلیاز مردم می گویند که پرایدمطمین نیست اما چقدر این حرف صحت دارد؟ این خودرو از کدام کشور تولید شده است؟!و در کشورهایی که تولید شده چه وضعیتی داشته است ؟آیا این پراید های جدید که با اسم های متفاوت  تولید می شوند ایمن هستند؟ ! این خودروها از نظر فنی چه فرقی  با پراید اولیه دارند؟!

بعضی از نقل قول ها حکایت ازاین دارند که از آماراز بین روندگان در تصادفات رانندگی حدود ۱۵ درصد سهم خودرو پراید می باشد  اگر فکر می کنید این عدد کوچکی است اشتباه می کنید این عدد رقمی بیش از ۲ هزار نفر در سال است .کدام زلزله در ایران را می شناسید که تعداد کشته شدگانش بیش از ۳۰ هزار نفر باشد؟!

همین نرخ بالا کشته شدگان بود که سازمان استاندارد را مجبور کرد که به شرکت سازنده فشار آورد تا پراید را اصلاح کند شرکت سازنده هم می گوید از ابتدای سال ۹۰ این خودروها با اصلاحات جدید ایمن شده است.یعنی وضعیت مطلوب تری تولید میشوند.

اما واقعا آیا این خودرو ایمن شده است؟

در میان مردم پراید به خودرو پوست پیازی هم معروف شده اما این خودرو پوست پیازی چه زمان و چگونه وارد خیابان های ایران شده است؟

پراید کره ای از ژاپن آمد!

اگر فکر می کنید پراید از کره آمده اشتباه میکنید اگر کمی اطلاعات خودرویی شما بیشتر است و فکر می کنید پراید در شرکت فورد تولید می شده کمی به واقعیت نزدیک شده اید ولی باز این همه حقیقت نیست.

پراید همان مزدا ۱۲۱ است که اول از همه در ژاپن تولید شد ارتباط کاری فشرده مزدا و فورد موجب شد طی چند ماه مزدا ۱۲۱ با نام فورد فستیوا در آمریکای شمالی تولید شود. در آن زمان آمریکای شمالی، استرالیا و ژاپن بازارهای اصلی این خودرو ارزان قیمت دانشجویی بودند آمریکا کشوری است که در آن بیشتر مردم از ۱۶ سالگی رانندگی می کند و خیلی ها هم چندین ماشین دارند البته داشتن یک خودرو صفر برای یک دانشجو کمی مشکل است و شاید در دهه ۸۰ میلادی کمیتوهمی بود اما فورد فستیوا در آن سال ها این رویا را بهحقیقت مبدل  کرد .

فورد فستیوا در سال ۱۹۸۶ در آمریکا تولیدمیگشت ولی با وجود استقبال زیاد به دلیل ایراد سازمان امنیت بزرگراه های آمریکا جلوی لید خودرو گرفته شد در آن سال این خودرو نا امن ترین خودرو آمریکا شناخته شده بود . تولید این خودرودر از سال ۱۹۸۷ از آمریکا به کیا موتورز رسید .و تولید این خودرو در کشور کره و در کیا موتورز ادامه یافت.

در صورتی کهبه تازگی  کیا موتور اقدام به تولید خودرو کرده بود. مزدا ۱۲۱ چهره جدیدی به خود گرفت تا کمی انتقاد ایمن نبودن از این مدل برداشته شود. تولید مزدا با این کد در سه مدل دیگر و تا سال ۲۰۰۲ ادامه یافت.

چندی  گذشت و بزرگترین معامله کیا موتورز در آن سال ها انجام شد و پراید از کره به ایران آمد اوایل دهه ۷۰ شمسی بود که پراید به ایران راه یافت  و ظرف مدت ۲۰ سال به طور کامل داخلی شد پس از آنکه تولید پراید در کره و در سال ۲۰۰۰ هزار پایان یافت و کیا ریو جایگزین این خودرو شد لیسانس این محصول هم کاملا به سایپا رسید. این خودرو با وجود اینکه به ایران رسیده هنوز هم شرکت های کره ای از پرایدی که در ایران تولید میشود درآمد کسب میکنند. و از این راه سالانه میلیون های دلار پول بابت خدمات مهندسی به شرکت های کره ای می رسد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید