معرفی دقیقی از سایپا ۱۱۱ | SAIPA 111

نسخه سدان «پراید» با نام صبا و نسخه هاچ بک آن با نام نسیم نام گذاری گردیده است . به طور کلی در سال ۱۳۷۲ بود که خودروی «پراید» در کشور ما به تولید رسید .

«پراید ۱۱۱» یا همان «سایپا ۱۱۱» نام خودروی «پراید» هاچ بک است که پس از گذشت چند سال از نخستین نسخه اش جدید و امروزی شده است .

هاچ بک «سایپا ۱۱۱» با نسخه های قدیمی خود دارای تفاوت هایی چند است . از جمله تفاوت ها عبارتند از : تغییر در چراغ های عقب و جلویی و تغییر در شکل و شمایل پنجره پشت خودرو و البته چند مورد جزیی دیگر هم به علاوه این موارد گفته شده وجود دارد .

خانواده «پراید» ها همیشه در ۵ تیپ به تولید می رسیدند که از لحاظ امکاناتی متفاوت بودند به همین جهت «پراید ۱۱۱» هم مانند سایر خانواده خود در ۵ تیپ به تولید رسیده است که عبارت اند از تیپ های : ST، LX، SL، SX  و EX

اما به دلیل اجباری شدن ترمز ABS بر روی خودروها تیپ های ST و  LX در سال ۱۳۹۱۱ از رده خارج شدند.

نقد و بررسی فضای داخلی :

فضای داخلی با توجه به اندازه کوچک کلی این خودرو چندان زیاد نیست اما به دلیل اندازه کوچک صندلی هایش، فضای نشستن سرنشینان را می توان کافی توصیف کرد. داشبورد و کنسول میانی پراید طراحی ساده و مطابق با انواع دیگر پراید را دارد. داشبورد پرایدهای ۱۱۱ که اخیرا تولید می شوند تغییر یافته و با عنوان داشبورد جدید عرضه می شود.

نقد و بررسی بیرون خودرو :

آنقدر ظاهر انواع خودروهایی که با نام پراید در بازار عرضه می شوند برای ببینده تکراری شده است که شاید دیگر لازم به توضیحی راجع به بدنه و نمای ظاهری این خودرو نباشد. البته این زیاد شدن انواع مدل ها و شباهت فاحش همه انواع مدل های پراید به یکدیگر، شاید تشخیص مدل و تیپ آن را در نگاه اول بسیار سخت کرده است. پراید ۱۱۱ نیز از این مسئله مستثنا نیست، این خودروی سبک دهه ۸۰ میلادی که فقط با تغییر اندک در شکل چراغ های عقب و جلو، جلو پنجره، سپر، شکل پنجره عقب و برخی تغییرات جزیی دیگر، به اسم خودرویی جدید وارد بازار می شود. البته گفتنی است ظاهرا بدنه این خودرو نسبت به انواع دیگر پراید تقویت شده است

نقد و بررسی رانندگی خودرو :

با اضافه شدن فرمان هیدرولیک و ترمز ABS کمی هندلینگ و رانندگی با این خودرو بهتر و راحت­تر شده است و البته وزن پایین این خودرو نیز می­تواند سرعت و شتاب خوبی به آن بدهد که مجموعه این عوامل شاید بتواند مشتری را راضی به خرید این خودرو بکند.
نقد و بررسی موتور :

موتور این خودرو ۴ سیلندر و حجم آن ۱.۳ لیتر است. این موتور می تواند حداکثر قدرتی معادل ۶۳ اسب بخار در ۵۲۰۰ دور در دقیقه را تولید کند. حداکثر سرعتی که برای پراید در برخی منابع ذکر شده ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت است که البته در این حالت خودرو با توجه به وزن ۸۵۰ کیلوگرمی خود به حالت پرواز در خواهد آمد! گیربکس این خودرو ۵ دنده و شتاب صفر تا صد آن حدود ۱۵ ثانیه است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید