تفاوت قیمت رنو کوئید(جانشین پراید) در سه کشور

اتومبیل «رنو کوئید» به وسیله کمپانی «رنو» تولید شده است و هدف از ساخت آن کشور هند بوده است اما قرار شده است که این خودرو به کشورهای برزیل و ایران هم وارد گردد .

آن گونه که گفته شده است « رنو کوئید » قرار می باشد جایگزین خودروی «پراید» گردد .

آن گونه که اعلام شده است قیمت خودروی «رنو کوئید» در کشورما در حدود ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان خواهد بود این در حالی می باشد که خودروهای مشابه در کشور هندوستان در حدود ۱۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تا ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان قیمت خواهد داشت .

مسئولان شرکت «رنو» می گویند که «کوئید» ایران متفاوت از «کوئید» هندی است و به همتای برزیلی خود شبیه است. بررسی تفاوت قیمت این خودرو در ایران و سایر کشور ها، مقایسه آن با «پراید» و آزمون امنیت آن گزارش امروز را شکل می دهد.

اختلاف حدود ۵۰ درصدی قیمت  رنو کوئید ایران با هند

قیمت ۳۰ میلیونی رنو کوئید برای ایران، بسیار بیشتر از چیزی بود که انتظار آن را داشتیم، به ویژه این که عنوان می شد که کوئید قرار است جانشین پراید ۲۰ میلیونی شود.

حال سوال اینجاست که آیا قیمت رنو کوئید در دنیا نیز آن قدر بالاست یاخیر.

بررسی های خراسان نشان می دهد که در حال حاضر محصولی با نام رنو کوئید به صورت گسترده تنها در هند عرضه می شود. این محصول با ۷ آپشن متفاوت در این کشور به فروش می رسد.

وب سایت رنو قیمت نهایی محصول برای مصرف کننده (on road price)  را ۲۸۸٫۷۶۱ تا ۴۳۰٫۶۷۹ روپیه ذکر کرده است که این رقم با توجه به نرخ ۴۷٫۷ تومان به ازای هر روپیه، بین ۱۳ میلیون و ۵۷۱ هزار تومان تا ۲۰ میلیون و ۲۴۱ هزار تومان است.

جدول زیر قیمت مدل های مختلف این محصول را نشان می دهد که تفاوت آن ها در آپشن هاست و به نظر می رسد محصولی که به ایران عرضه می شود، از گزینه هایی است که آپشن های بیشتری دارد. چرا که گزینه های اولیه آن از امکاناتی نظیر پخش صوت یا کولر نیز برخوردار نیست.

اما آن طور که از سایت های محلی برزیل برمی آید، عرضه این محصول در برزیل هنوز به صورت گسترده صورت نگرفته است. قرار است که مدل جدید رنو کوئید که آن را کوئید ۲۰۱۷ می نامند، وارد بازار های برزیل شود.

محصولی که به گفته مسئولان شبیه کوئید ایرانی است. سایت معتبر برزیلی precso carros درباره قیمت احتمالی این خودرو در برزیل می نویسد: این خودروی ارزان قیمت در هند از ۱۶ میلیون تومان شروع می شود و تا ۲۰ میلیون تومان ادامه پیدا می کند.

با این حال، به دلیل وجود مالیات های سنگین در برزیل قیمت این خودرو براساس گمانه زنی ها به ۳۳ میلیون تومان می رسد. تمامی اعداد با نرخ دلار ۳۵۵۰ تومان تبدیل شده است.

اما در ایران گفته شده است که قیمت این خودرو ۳۰ میلیون تومان خواهد بود. البته این قیمت با توجه به آپشن ها کم و زیاد می شود.

اگر بپذیریم که خودروی رنوکوئید ۲۰۱۷ برزیلی با نمونه ایرانی یکسان است، تفاوت قیمت اندکی میان این دو نمونه وجود دارد، اما با موارد مشابه هندی فاصله ای زیاد دارد. علت این تفاوت، مالیات، بیمه و… است.

برای مثال، هر خودرو باید ۹ درصد کل ارزش تمام شده را مالیات بر ارزش افزوده بدهد. برای یک خودروی ۲۰ میلیونی این رقم یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. هزینه بیمه شخص ثالث پراید هم حدود ۸۵۰ هزار تومان است که اجباری است و به قیمت خودرو اضافه می شود.

هزینه پلاک و شماره گذاری نیز از دیگر مواردی است که به قیمت خودرو می افزاید. این ها باعث می شوند که تفاوت قیمت تا اندازه ای توضیح داده شود اما این موارد حدود ۳ میلیون تومان می شود و بقیه تفاوت قیمت مشخص نیست که به چه دلیل است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید