اخباری از تولید پراید و پژو ۴۰۵

خودروی «پراید» محصول شرکت «سایپا» از سال ۷۲ در حال تولید شدن است! علاوه بر آن خودروی «پژو ۴۰۵» محصول شرکت «ایران خودرو» نیز از سال ۶۹ در حال مونتاژ این خودرو است!
این همه مدت تولید شدن یک خودرو در حالی است که قانونی وجود دارد که بر اساس آن خودروهایی که ده سال تولید شده اند دیگر اجازه تولید شدن ندارند!!
همه این موارد گفته شده در بالا در حالی است که حتی این خودروساز ها تصمیمی هم برای کنار گذاشتن این دو خودرو ندارند و کماکان بدون وجود رقیبی در حال تولید شدن هستند .
بنابر گزارش ارائه شده توسط ایسنا :
کم و بیش خبرهایی به گوش مردم می رسید که بر اساس آن ها این احتمال می رفت که دیگر خودروهای «پراید» و «پژو ۴۰۵» در طی سال جاری از چرخه تولید بیرون بروند ولی این گونه نشد .
خط تولید «پراید» و «پژو ۴۰۵» نه‌تنها در سال جاری با توقف روبرو نخواهد شد بلکه طی سال آینده نیز تولید این دو محصول ادامه دارد.
سعید تاجیک – معاون اجرایی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران – در گفت‌وگو با ایسنا در مورد آخرین وضعیت خط تولید پراید و پژو ۴۰۵ و زمان توقف خط تولید این دو خودرو، اظهار کرد:  اگر بخواهیم به صورت شفاف در این رابطه اظهار نظر کنیم باید چند نکته را مدنظر قرار دهیم. ابتدا اینکه خودروی جایگزینی با این قیمت در دنیا به سختی پیدا می‌شود، چراکه بسته CKD خودرو حدود ۹ تا ۱۰ هزار دلار است که اگر در قیمت و تعرفه ضرب شود، کمتر از ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان آب نمی‌خورد؛ بنابراین خودروی ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومانی برای جایگزینی پراید و پژو ۴۰۵ وجود ندارد.
پراید و پژو ۴۰۵ حداقل استانداردها را دارند
معاون اجرایی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران با اشاره به اینکه این دو خودرو از حداقل استانداردها برخوردار هستند، گفت: عدم برآورده شدن انتظار مصرف‌کنندگان در مورد استانداردهای خودرو مسئله‌ای است که می‌توان به آن اشاره کرد اما حداقل استانداردها از جمله داشتن کیسه هوا، ترمز ABS و سایر سیستم‌های دارای استاندارد خودرو از جمله مواردی است که پراید و پژو ۴۰۵ از آن برخودارند.
تاجیک همچنین به اظهارنظر مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد توقف خط تولید پراید و پژو ۴۰۵ تا پایان سال جاری اشاره کرد و افزود: طبق اظهارنظر مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز قطعا تا پایان سال جاری برنامه‌ای برای توقف خط تولید این دو خودرو وجود ندارد.
به گزارش ایسنا، مهرماه سال جاری بود که نیره پیروزبخت – رئیس سازمان ملی استاندارد ایران – در خصوص پایان کار تولید خودروهایی که بیش از ۱۰ سال از عمر آنها می‌گذرد، به ایسنا اعلام کرد در راستای برنامه‌ای که بر اساس قانون توقف تولید خودروهایی که با بیش از ۱۰ سال تولید وجود دارد، خودروهایی مانند پراید یا پژو ۴۰۵ از خط تولید خودروسازان داخلی خارج می‌شوند.
بنابراین اظهاراتف تصور بر این بود که تا پایان سال جاری خط تولید خودروهای پراید و پژو ۴۰۵ متوقف خواهد شد؛ مسئله‌ای که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال به واقع تبدیل نشد و این دو خودرو، بی‌رقیب و بدون جایگزین در سال آتی هم تولید خواهند شد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید