آیا پراید ۱۳۱ SE مصرف بنزین بالایی دارد؟

بنا بر گزارش تهیه شده توسط شبکه اطلاع رسانی راه دانا طبق گزارش سپاس :
در همه جای دنیا اتومبیل نقش خیلی مهمی در زندگی افراد و جامعه و کشورها و به کلی در کره زمین دارد . اتومبیل که به عنوان مهم ترین وسیله نقلیه در بین مردم وجود دارد در روز میلیون ها نفر را جابه جا می کند از این رو هر کسی دوست دارد یک اتومبیل داشته باشد تا راحت تر به هر جا که میخواهد برود در نتیجه می بینیم که همه به دنبال داشتن یک خودروی شخصی می باشند .
در این راستا شرکت های خودروسازی داخلی موفق شده اند تا اندازه ای پاسخ گوی نیاز مردم باشند و در این بین هرکس متناسب با بودجه ای که دارد خودرویی تهیه می کند البته باید به نکته کیفیت خودروهای داخلی هم اشاره نمود که جای بحث خیلی زیادی دارد!

بیشترین سهم خرید خودرو در کشور ما را شرکت سایپا  با خودرو پراید به خود اختصاص داده است و در چند سال اخیر قیمت این مدل خودرو که هر روز شکل و شمایلی جدید به خود می گیرد با شیبی سر بالا، مسیر را به سمت قله طی کرده و در مدتی کوتاه از  ۱۳ میلیون تومان به ۱۹ میلیون تومان رسیده است.

در سالهای اخیر با توجه به اخطارهای پلیس راهنمایی و رانندگی نسبت به شماره گذاری نکردن خودروهایی که دارای استاندارد یورو ۴ نیستند شرکت سایپا مدل جدیدی را از پراید ارائه داده که به اصطلاح یورو ۴ بوده و در مصرف سوخت آن بسیار صرفه جویی شده است.

مهنس رازقی (کارشناس ارشد مکانیک خودرو ) :سایپا ۱۳۱ در واقع فیس لیفت ( نمونه ی تغییر یافته ) خودروی سایپا صبا یا همان کیا پراید است.این خودرو در بخش سپر جلو تغییراتی یافته و راهنما ها از سپر جلو به چراغ های جلو انتقال یافته و به جای آن پروژکتور قابل سفارش است.قوای فنی همانند قبل ۱۳۰۰ سی سی با قدرت ۶۳ اسب بخار است و مصرف میانگین سوخت ۸٫۸ لیتر است که هم اکنون در برابر خودرو های هم کلاس خودش بسیار بالاست.

از مشخصه های پراید ۱۳۱SE   که در سایت این شرکت ارائه شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشخصات کلی :
نوع موتور: ۴
حجم موتور : ۱٫۳ (لیتر)
حداکثر قدرت : ۶۳ اسب بخار در ۵۲۰۰دور در دقیقه
گیربکس : ۵ دنده دستی
ظرفیت مخزن سوخت : ۳۷ (لیتر)
مصرف سوخت در شهر :۸٫۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر
مصرف سوخت در بزرگراه : ۵٫۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر
سیستم ضد سرقت(Immobilizer) : دارد
وزن : ۷۹۰ (کیلوگرم)
طول: ۳۹۳۵ (میلی متر)
عرض : ۱۶۰۵ (میلی متر)
ارتفاع: ۱۴۵۵ (میلی متر

با سرکشی که به صورت عادی در  نمایندگی های این شرکت داشتیم و از مشتریان این مدل خودرو طی چند روز انجام دادیم، مشاهده کردیم مصرف این خودرو از چیزی که شرکت سایپا در مشخصات فنی این خودرو ذکر کرده بیشتر است.

در اینجا به  ۲ مشکل عدیده این خودرو و جوابی که نمایندگی های شرکت سایپا به مشتریان خود داده اند می پردازیم.

همه دارندگان مدل خودرو ۱۳۱ SE   یورو۴ از مصرف بالای ۹ لیتر در بزرگراه و با روشن شدن کولر مصرف بالای ۱۱ لیتر و گاها تا ۱۵ لیتر خبر داده و گله گذاری کرده اند.

در یک مورد یکی از مشتریان ابراز می کرد که خودرو من در بزرگراه در هر صذ کیلومتر ۱۴ لیتر مصرف می کند و اگر کولر را روشن کنم مصرف آن به مراتب بالاتر می رود.

مشکل دیگری که مشتریان با آن دست به گریبان شده اند  درست عمل نکردن کیلومتر دیجیتال این خودرو در نشان دادن مقدار صحیح وجود بنزین در باک خودرو است، به طوری که این در مقطعی میزان بنزین موجود در مخزن خوردو را پر نشان می دهد و ناگهان شمارنده های مقدار بنزین یک دفعه خالی می شوند و این امر باعث سر در گمی راننده می شود

مشتریان شرکت سایپا در مورد مشکلات خود این جوابهای مشترک را از نمایندگی ها دریافت می کنند:

در مورد مصرف بالای خودروی ۱۳۱SE یورو ۴ هیچ گونه برنامه اختصاصی به نمایندگی ها داده نشده و چون فیلگیری این خودرو به طور اتوماتیک بوده هیچ کاری برای کاهش مصرف خودرو نمی توان انجام داد.

در ارتباط با مشکل کیلومتر دیجیتال نیز یک تعهد نامه از مشتری دریافت می شود که اگر به واسطه برنامه ای که (با تنظیم موتور) به این خودرو زده می شود اگر کیلومتر درست شود مبلغی بالغ بر ۷۰ هزارتومان از مشتری دریافت می شود (جتی اگر دارای گارانتی باشد نیز این مبلغ ذریافت می شود) و اگر خودرو مشتری دچار مشکل شود که شامل سوختن ECU  می باشد باید مبلغی بالغ بر حداقل ۸۰۰ هزارتومان یا بیشتر، بابت این قطعه پرداخت کند.

و  همین مشکلات موجود در خودرو باعث شده است تا صاحبان این مدل از پراید اقدام به فروش اتوموبیل کرده یا این که به مصرف بالای آن تن در دهند.

 حال شرکت سایپا برای مصرف بیش از اندازه این مدل از پراید چه تمهیداتی اتخاذ خواهد کرد معلوم نیست اما شواهد نشان می دهد که این شرکت خودرو سازی مثل همیشه از زیر بار این مسئله شانه خالی خواهد کرد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید